- Úvod
- Zajímá vás | rady a tipy
- Rady | tipy
- Jak správně nosit ochranné pomůcky?
Jak správně nosit ochranné pomůcky?
Rouška
Nejdůležitější je správné vložení filtru, nasazení a sundání. Filtr správné velikosti vložte do roušky. Zkontrolujte, že filtr není zmačkaný ani přehnutý. Tu si opatrně nasaďte a zkontrolujte, že nemáte žádné prázdné místo mezi obličejem a rouškou. To zajistíte správnou délkou gumiček a sevřením drátku kolem nosu.
Roušku noste, dokud nezvlhne. Přibližně po 1-2 hodinách ji vyměňte.
Pokud roušku sundáváte, nedotýkejte se přední části. Opatrně ji za gumičky sundejte, vložte do hrnce s horkou vodou a až poté vyndejte filtr, který vyhoďte. Jste-li mimo domov, vhoďte roušku do igelitového pytlíku a uzavřete ho.
S každým použitím vložte nový filtr.
Jednorázový respirátor
Nosní svorku u respirátoru vytvarujte tak, aby měla tvar U. Bude se vám snáze tvarovat přímo na nose. Nasaďte si respirátor svorkou nahoru, utáhněte gumičky tak, aby celý přiléhal k obličeji. Jedině tak nebudete dýchat nefiltrovaný vzduch. Dotvarujte nosní svorku – pevně ji přitiskněte k nosu, aby respirátor doléhal i v této části.
Proveďte zkoušku těsnosti tak, že po nasazení si zakryjete rukama povrch respirátoru a prudce vydechnete. Jednoduše tak zjistíte, kterými nežádoucími místy ještě proudí vzduch.
Jakmile budete respirátor sundávat, nedotýkejte se rukama přední části. Za gumičky ho opatrně sundejte a zlikvidujte.
V případě rizika nákazy pacientů je třeba používat respirátory bez výdechového ventilu nebo překrýt výdechový ventil rouškou.
Životnost respirátoru je ovlivněna prostředím, ve kterém se pohybujete. Je stanovena výrobcem. Bývá to 6-8 hodin.