Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 501 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Zajímá vás | rady a tipy
  3. Rady | tipy
  4. Jak se vyznat v respirátorech?
31.10.2020
Rady | tipy

Jak se vyznat v respirátorech?

Jak vybrat respirátor?

Jednorázové respirátory

Obecně jsou určeny proti částicím, například právě proti virům. Poznáte je podle označení NR. Pokud výrobek nese označení R, pak jej můžete použít opakovaně.

S ventilem nebo bez ventilu?

Varianta s ventilem je vhodnější volba při fyzicky namáhavější práci, nebo pokud je nutné mít respirátor nasazený delší dobu. Ventil zajišťuje optimální tok vzduchu při minimálním dýchacím odporu, čímž usnadňuje vydechování, odvod tepla i vlhkosti. Ventil sice prodlužuje životnost respirátoru, ovšem nechrání okolí před viry, které vydechujete do ovzduší.

Skládané nebo tvarované?

Skládané je lepší zvolit tehdy, pokud jej často nasazujete a sundáváte.  Tvarované jsou vhodnější při déletrvajícím jednorázovém použití.

Filtrační polomasky

Lze je použít jak proti částicím, tak proti plynům. Mají výměnné filtry, proto se dají použít opakovaně - vyměňují se podle potřeby. mají označení R a dobu ochrany a požadavky na údržbu najdete v návodu na použití. 

Celoobličejové masky

Používají se opakovaně tam, kde je potřeba ochránit před plynem i oči. Filtry se dají měnit podle potřeby.

Platí, že čím vyšší stupeň ochrany, tím hůř se vám bude dýchat. Proto je vhodné zvolit variantu přesně podle prostředí, ve kterém se budete pohybovat, případně látky, se kterými budete pracovat.

 

Filtrační třída respirátorů

FFP1

Chrání před velkými pevnými částicemi bez zvláštní toxicity a lze je použít až do čtyřnásobku nejvyšší přípustné koncentrace látek v ovzduší. FFP1 udává 78% účinnost.

- řezání, vrtání, broušení, práce s textilními vlákny, práce s prachem ze sušených rostlin...

FFP2 - KN95 - N95

Chrání před pevnými i kapalnými aerosoly střední toxicity, které jsou označené jako nebezpečné či dráždivé a používají se až do dvanáctinásobku nejvyšší přípustné koncentrace látek v ovzduší. FFP2 udává účinnost až 92 % škodlivých látek.

- likvidace odpadu, vyklízení půdy, práce v plesnivé místnosti, těžba uhlí, smog...

Ve vyspělých zemích Evropy a USA je respirátor FFP2 (resp. v USA respirátor N95, v Číně respirátor KN95 – oba porovnatelné s FFP2) doporučovanou ochranou pro zdravotnické pracovníky při výkonu práce, a to i pro personál v kontaktu s COVID-19 pozitivními pacienty. 

FFP3

Chrání před aerosoly vysoké toxicity, viry, radioaktivními látkami a karcinogenními látkami až do padesátinásobné koncentrace těchto látek v ovzduší. FFP3 má účinnost 98 %.

- viry a bakterie, manipulace s azbestem či olovem, svařování ocele, broušení....

Respirátory s aktivním uhlím

Pohlcují plyny v ovzduší a tím zpříjemňují dýchání a chrání před zápachem.

- práce s netoxickými plyny, sádrování, kontakt s viry, bakteriemi a smogem, svařování hliníku...

 

Jaké označení respirátor musí splňovat?

Vybírejte pouze respirátory, které jsou certifikované. Ty totiž musí splňovat podmínky normy (ČSN EN 149) a podléhají kontrolám v intervalech kratších než jeden rok. Jednou z nejdůležitějších zkoušek je celková účinnost ochrany; zjišťuje se na deseti osobách a získává se měřením koncentrace aerosolu chloridu sodného v podmaskovém prostoru respirátoru. 

Certifikované respirátory jsou takové, které jsou schválené nezávislou autorizovanou a v EU notifikovanou osobou jako osobní ochranná pomůcka, musí mít toto značení:

  • logo nebo obchodní název výrobce,
  • značka CE s čtyřmístným číslem notifikované osoby,
  • typ filtrační polomasky,
  • filtrační třída,
  • číslo normy ČSN EN 149.

Jak správně nasadit respirátor?

Respirátor nesmí tlačit, musí perfektně přiléhat k obličeji tak, abyste nedýchali nefiltrovaný vzduch. Před manipulací si vydesinfikujte ruce a během nošení na ochrannou pomůcku nesahejte.

Jak nasadit respirátor 

Jak o respirátor pečovat?

Správná péče prodlužuje životnost respirátoru, proto pečlivě čtěte příbalovou informaci. Obecně platí, že jednorázové respirátory po použití vyhoďte. U těch opakovaně použitelných otírejte pravidelně plastové i gumové části desinfekčním přípravkem a nechte důkladně vyschnout.

Sterilizace párou se v nemocnicích používá rutinně. Ve studii prováděné v Nizozemí byly popsány po sterilizaci různých masek typu FFP2 při 134 °C masky deformovány nebo špatně přiléhaly. Sterilizace párou při nižších teplotách se stále studuje.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Copyright 2021 Covid-filtry. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.